Erzurum 2024 - Winter Deaflympics 2023

Technical Regulations - Futsal

1. EVENTS
This competition will be conducted during the Winter Deaflympics 2023 from 02 Mar 2024 to 12 Mar 2024 and will consist of the following 2 events (1 for men, 1 for women and 0 for mixed):

EventMenWomenMixed
Futsal

2. PARTICIPANTS

2.1 Invitation to Participate
ICSD and the Organising Committee will invite all National Deaf Sports Federation (NDSF) members in good standing to participate in the competition.

2.2 Eligibility

2.2.1 Hearing Loss
Participation in the competition is restricted to athletes who are deaf and/or hard of hearing. Refer to the ICSD Audiogram Regulations for additional details on measurement of hearing loss.

2.2.2 Age
Athletes must meet the minimum age requirement for each event listed below:

EventMinimum AgeMaximum Age
Futsal--No restriction

2.2.3 Compliance
Only athletes who comply with the Deaflympics Regulations are allowed to participate in the competition.

2.3 Number of Teams
Each National Federation may enter one (1) men's team, one (1) women's team and/or one (1) mixed's team. Participation in the competition is limited to a maximum of 12 men's teams, 12 women's teams and 0 mixed's teams.

2.4 Qualified Teams

Participation is determined through a qualification system below:
MenWomenMixed
ALG - Algeria
BRA - Brazil
CZE - Czech Republic
IRI - Iran
ITA - Italy
JPN - Japan
KEN - Kenya
KUW - Kuwait
NED - Netherlands
ESP - Spain
THA - Thailand
TUR - Turkiye
BRA - Brazil
GER - Germany
GBR - Great Britain
IRL - Ireland
ITA - Italy
JPN - Japan
KEN - Kenya
POL - Poland
ESP - Spain
TUR - Turkiye

2.5 Number of Athletes per Discipline
A maximum number of athlete(s) per NDSF is allocated to each Futsal discipline listed below:

MenWomen
1414

2.6 Number of Athletes per Event
A maximum number of athlete(s) per NDSF is allocated to each event listed below:

EventMenWomenMixed
Futsal1414-

2.7 Number of Reserves or Substitutes per Event
A maximum number of reserve/substitute athlete(s) per NDSF is allocated to each event listed below:

EventMenWomenMixed
Futsal99-

2.8 Competition Entry Standards
Not Applicable

2.9 Competition Entry Rules
Only an authorised representative of each NDSF is allowed to submit competition entries.

2.10 Non-Starting Athletes
A fine of USD$100.00 will be levied on each non-starting athlete unless he/she submits a doctor's declaration in writing English that he/she should not be allowed to start.

3. REGISTRATION
Please refer to the 6. Team Sports in the General Technical Rules - Winter Deaflympics, for further details on registration.

4. COMPETITION RULES AND REGULATIONS

4.1 Technical Organisation
ICSD is be responsible for the technical organisation of the competition in conjunction with the Federation Internationale de Football Association (FIFA).

4.2 Committees

4.2.1 Technical Committee
The Technical Committee is comprised of the ICSD Futsal Director and other members nominated by the Organising Committee and approved by ICSD:

Rosario De Caro - ICSD Futsal Director (Chair)
Omer Lutfu Aydın - FIFA (FIFUSA) Technical Director
TBA - FIFA (FIFUSA) Chief Referee
Cihat Cecikdag - Sport Liaison Officer
Bunyamin Karatas - Deaf Representative

4.2.2 Protest Committee
The Protest Committee is comprised of the ICSD Futsal Director and other members nominated by the Organising Committee and approved by ICSD:

Rosario De Caro - ICSD Futsal Director (Chair)
Omer Lutfu Aydın - FIFA (FIFUSA) Technical Director
TBA - FIFA (FIFUSA) Chief Referee

4.3 Competition Rules
The competitions will be conducted in accordance with the FIFA Rules and Regulations (version: 2022-2023). In case of disagreement in the interpretation of the Rules and Regulations, the English text shall prevail. Unforeseen incidents not covered by the Rules and Regulations shall be dealt with as follow:

4.3.1 Cases of a general nature will be resolved in accordance with the Deaflympics Regulations and this Futsal Technical Regulations.

4.3.2 Cases of a technical nature related to competition rules will be resolved in accordance with the FIFA Rules and Regulations.

4.4 Competition Equipment

All equipment used during competition must comply with the FIFA Rules and Regulations.

4.5 Competition Clothing

4.5.1 Participants must wear competitive uniforms representing their nationality, duly registered and published in accordance with the FIFA Rules and Regulations.

4.5.2 Participants must observe the Deaflympics Regulations regarding advertisements on their uniforms and clothing worn in the competition area.

4.6 Draw
The draw for all events will be conducted under control of the Technical Committee and in accordance with the FIFA Rules and Regulations.

4.7 Competition Plan
The competition plan will be conducted in accordance with the FIFA Rules and Regulations.

4.8 Officials

4.8.1 Judge/Referee/Umpire
Allocation of the officials to conduct the events will be made by the Technical Committee. Wherever possible, officials will possess the FIFA international license valid for 2024. However, officials with the highest level of national accreditation may be assigned.

4.8.2 Appointment
The Organising Committee, the Futsal Director and an ICSD-designated Representative shall appoint a FIFA representative and an appropriate number of officials to conduct each event.

4.9 Unforeseen Incidents
In the event of unforeseen incidents not covered by the rules and regulations, the Technical Committee will make a determination. In the absence of the Technical Committee, the ICSD Futsal Director will make a determination.

5. VENUES

5.1 Competition Venue

5.2 Training Venue

6. SCHEDULES

6.1 Competition Schedule

Date - TimeMenWomenMixedVenue
01 Mar 2024 - 10:30TUR vs GER  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
01 Mar 2024 - 10:30BRA vs JPN  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
01 Mar 2024 - 14:00POL vs GB  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
01 Mar 2024 - 14:00IRE vs ESP  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
02 Mar 2024 - 10:30TUR vs ITA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
02 Mar 2024 - 10:30IRI vs NED  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
02 Mar 2024 - 14:00JPN vs CZE  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
02 Mar 2024 - 14:00BRA vs KEN  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
02 Mar 2024 - 16:30ESP vs KUW  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
02 Mar 2024 - 16:30THA vs ALG  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
03 Mar 2024 - 10:30ITA vs BRA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
03 Mar 2024 - 10:30KEN vs TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
03 Mar 2024 - 14:00JPN vs IRE  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
03 Mar 2024 - 14:00GER vs POL  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
04 Mar 2024 - 10:00GB vs KEN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
04 Mar 2024 - 10:00BRA vs IRE  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
04 Mar 2024 - 12:00TUR vs POL  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
04 Mar 2024 - 12:00ESP vs ITA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
04 Mar 2024 - 14:00KEN vs JPN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
04 Mar 2024 - 14:00BRA vs CZE  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
04 Mar 2024 - 16:00THA vs KUW  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
04 Mar 2024 - 16:00ALG vs ESP  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
04 Mar 2024 - 18:00IRI vs ITA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
04 Mar 2024 - 18:00NED vs TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
05 Mar 2024 - 10:30ESP vs BRA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
05 Mar 2024 - 10:30GB vs TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
05 Mar 2024 - 14:00ITA vs JPN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
05 Mar 2024 - 14:00KEN vs GER  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
06 Mar 2024 - 10:30ESP vs THA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
06 Mar 2024 - 10:30KUW vs ALG  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
06 Mar 2024 - 14:00ITA vs NED  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
06 Mar 2024 - 14:00TUR vs IRI  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
06 Mar 2024 - 16:30CZE vs KEN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
06 Mar 2024 - 16:30JPN vs BRA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
07 Mar 2024 - 10:30GER vs GB  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
07 Mar 2024 - 10:30POL vs KEN  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
07 Mar 2024 - 15:00JPN vs ESP  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
07 Mar 2024 - 15:00IRE vs ITA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
08 Mar 2024 - 10:00Quarterfinals - 1A vs 3BC  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
08 Mar 2024 - 10:304A vs 4C  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
08 Mar 2024 - 12:30Quarterfinals - 1B vs 3AC  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
08 Mar 2024 - 14:004B vs 3  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
08 Mar 2024 - 15:00Quarterfinals - 1C vs 2B  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
08 Mar 2024 - 17:30Quarterfinals - 2A vs 2C  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
09 Mar 2024 - 10:30A5 vs B5  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
09 Mar 2024 - 10:303A vs 4B  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
09 Mar 2024 - 14:00Semifinals - W19 vs W21  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
09 Mar 2024 - 14:003B vs 4A  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
09 Mar 2024 - 16:30Semifinals - W20 vs W22  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
10 Mar 2024 - 10:30L19 vs L21  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
10 Mar 2024 - 10:30L23 vs L24  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
10 Mar 2024 - 14:00Semifinals - W19 vs W21  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
10 Mar 2024 - 14:00W23 vs W24  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
10 Mar 2024 - 16:30Semifinals - W20 vs W22  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
10 Mar 2024 - 16:30L20 vs L22  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
11 Mar 2024 - 10:00Place 7-8 - L27 vs L28  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
11 Mar 2024 - 10:00Place 7-8 - L27 vs L28  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
11 Mar 2024 - 12:00Place 5-6 - W27 vs W28  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
11 Mar 2024 - 12:30Place 5-6 - W27 vs W28  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
11 Mar 2024 - 15:00Bronze Medal Game - L29 vs L30  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
11 Mar 2024 - 17:30Gold Medal Game - W29 vs W30  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
12 Mar 2024 - 10:00Bronze Medal Game - L29 vs L30  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
12 Mar 2024 - 12:30Gold Medal Game - W29 vs W30  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)

6.2 Training Schedule

Date - TimeMenWomenMixedVenue
28 Feb 2024 - 10:00ESP  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 10:00BRA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 10:00TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 11:00GB  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 11:00JPN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 11:00GER  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 12:00ITA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 12:00POL  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 12:00IRL  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 13:00KEN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 15:00ESP  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 15:00ITA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 15:00TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 16:00KUW  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 16:00JPN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 16:00CZE  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 17:00THA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 17:00IRI  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 17:00KEN  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
28 Feb 2024 - 18:00ALG  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
28 Feb 2024 - 18:00BRA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
28 Feb 2024 - 18:00NED  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 10:00TUR  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 10:00ESP  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 10:00BRA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 11:00JPN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 11:00GER  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 11:00GB  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 12:00ITA  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 12:00POL  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 12:00IRL  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 13:00KEN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 15:00TUR  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 15:00ESP  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 15:00ITA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 16:00CZE  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 16:00KUW  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 16:00JPN  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 17:00IRI  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 17:00KEN  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 17:00THA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
29 Feb 2024 - 18:00BRA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
29 Feb 2024 - 18:00NED  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
29 Feb 2024 - 18:00ALG  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
01 Mar 2024 - 10:00ITA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 11:00TUR  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 12:00IRI  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 13:00NED  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 13:00KUW  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
01 Mar 2024 - 13:00ALG  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
01 Mar 2024 - 14:00JPN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 15:00CZE  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 16:00BRA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 17:00KEN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
01 Mar 2024 - 18:00ESP  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
01 Mar 2024 - 18:00THA  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
02 Mar 2024 - 10:00ITA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 11:00BRA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 12:00KEN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 13:00GER  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 13:00TUR  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
02 Mar 2024 - 14:00POL  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 15:00JPN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 16:00IRL  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 17:00GB  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
02 Mar 2024 - 18:00ESP  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 10:00KEN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 11:00JPN  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 12:00BRA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 13:00CZE  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 13:00ESP  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
03 Mar 2024 - 13:00ALG  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)
03 Mar 2024 - 14:00THA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 15:00KUW  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 16:00IRI  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 17:00ITA  Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education)
03 Mar 2024 - 18:00NED  Aziziye Kapalı Spor Salonu (Aziziye Indoor Sports Hall)
03 Mar 2024 - 18:00TUR  Erzurum Teknik Üniversitesi (Erzurum Technical University)

6.3 Technical Meeting

6.3.1 Date and Location

The Technical meeting will take place at:
Date - TimeVenue
29 Feb 2024 - 10:30Technical MeetingOC Centre: Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü
01 Mar 2024 - 18:00Technical MeetingOC Centre: Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü

6.3.2 Attendance
Each participating NDSF may be represented by a maximum of two officials, of whom at least one must be deaf. The NDSF may also bring an interpreter if necessary.

7. CONTROL AND SANCTIONS

7.1 Hearing Devices
The use of any hearing aid(s)/amplification or cochlear implant is prohibited in the restricted zone area.

7.1.1 Restricted Zone
As per Audiogram Regulations, athletes participating in Winter Deaflympics 2023 are strictly prohibited from using any hearing aids or cochlear implant aids during competitions. This rule applies specifically to the restricted zone, which is defined as follows:

7.1.1 Restricted Area

The restricted area encompasses the entire pitch, the technical areas (i.e. the benches and coaching areas), the substitution zones, and extends to the perimeter of the hall.

Red flags will be positioned to assist indicating where you are entering the restricted area.

7.1.1.2 Authority

Only the match referees and futsal delegates listed in these regulations are authorised to inspect all athletes for the use of hearing devices. Other inspections, such as checking the athletes' uniforms, etc. are the sole responsibility of the match referees.

7.1.1.3 Inspection Location

Inspections, including pre-game inspections such as uniforms, jewelry, shinpads, etc., are conducted just prior to the field of play. For further references on pre-match inspection and substitutions, please consult the FIFA Rules and Regulations as stated under 4.3 Competition Rules in these regulations.

7.1.1.4 Violations

Only the match referees, can issue a red card to an athlete found to be wearing a hearing device inside the restricted area. All violations must be documented using the Referees match report/ICSD Violation form.

7.1.2 Violation and Penalty
When this rule is violated, refer to ICSD Audiogram Regulations 8: Violations and Penalties.

7.1.3 Award Ceremony
Athletes may use any hearing device during the award ceremony. No penalty will be imposed for using such a device.

8. PROTESTS

8.1 Procedures for lodging a protest
All sport related protests will be resolved in accordance with the FIFA Rules and Regulations and will be adjudicated by the Protest Committee.

8.1.1 Any protest must be written in English on the Official Protest Form. The form and a deposit USD$100.00 must be given to the ICSD Futsal Director within 120 minutes after the official public posting of results.

8.1.2 The ICSD Futsal Director will decide whether the protest is sport-related or eligibility-related. The Protest Committee will review all sport-related protests, and the ICSD Representative will review all eligibility-related protests.

8.1.3 The deposit of USD$100.00 will be returned to the applicant only if the protest is considered valid.

8.2 Procedure for reviewing a protest
The Protest Committee will meet in the competition venue or a designated office at a time decided upon by the ICSD Futsal Director.

8.2.1 The ICSD Futsal Director will chair of the Protest Committee.

8.2.2 The Sport Liaison Officer (SLO) will be responsible for booking a meeting room and interpreters.

8.2.3 The SLO will contact and inform all members of the Protest Committee of the meeting time and location.

8.2.4 The ICSD Futsal Director will be responsible for liaising with the State Sports Association's Competition Manager.

8.2.5 After adjudication, the ICSD Futsal Director will forward the original Official Protest Form (along with the protest fee if the protest was denied) to the ICSD Secretariat. The SLO will forward a copy of the form to the Deaflympics Headquarters.

9. ADDENDUM

9.1 Ball
SELECT FUTSAL SUPER TB V22 topu

9.2 Fine
a) Yellow card $40 USD
b) Yellow-red card $60 USD
c) Red card $80 USD
d) Official Yellow card $70 USD
e) Official Red card $120 USD

9.3 Final Team Roster
The Final Team Roster, listing or selecting up to 14 athletes and up to 7 officials, must be submitted to the Futsal Director no later than 29 February 2024 for women's teams and 1 March 2024 for men's teams.

9.4 Draw
The draw ceremony will take place on 13 February 2024 in Rome, Italy. The draw will start at 12:00 (UTC).

9.5 Classification of Teams
The system of competition shall be similar to the league system, each team playing a
match against each of the other teams in the same group, with three points for a win, one
point for a draw and no point for each match lost.

Ranking in each group shall be determined as follows:
a) greatest number of points obtained in all group matches;

If two or more teams are equal on points, the following criteria will be used to determine thye
ranking within the Group;

a) greatest number of points obtained in theGroup between the teams concerned.
b) goal difference in the Group between the teams concerned.
c) higher number of goals scored in the Group between the teams concerned.
d) superior goal difference in all the group matches.
e) higher number of goals scored in all group matches.
f) Fair Play record; lower disciplinary points total based on yellow and red cards
received in all group matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, explusion for 2
yellow cards in 1 match = 3 points).
g) drawing of lots by the World Deaf Futsal Championships Organising Committee.

9.6 Preliminary Round Men (Group Stages)
Men: The participating twelve (12) teams will be drawn and divided into three groups of four (4) teams each. During the preliminary round, each team will play the other teams in
its group.

After the group stage, the first, second and two third best ranked teams from each men's group will participate
• The winners of each men quarterfinals will progress to the semi-finals: (A1/3BC v 1C/2B) (1B/3AC v 2A/2C).
Men: The winners of each men's semi-finals will progress to the final.
Men: The losers of each men's semi-finals will progress to the 3rd/4th placed final.

• The losing teams of each men quarter-finals will progress to 5th/8th play offs: (A1/3BC v 1C/2B) (1B/3AC v 2A/2C).
• The winners of each men semifinals (5/8) will progress to the finals: (Place 05/06)
• The losing teams of each men semifinals will progress to 7th/8th play offs.
• The men's teams ranked 3rd and 4th in the group stage will advance to the 9th-12th round offs: (4A v C4) (4B v 3ABC).
• The winners of each men's semi-final (9/12) will advance to the final: (Place 09/10)
• The losing teams in each men's semi-final will advance to the 11th/12th play-offs.

9.7 Preliminary Round Women (Group Stages)
Women: The participating ten (10) teams will be drawn and divided into two groups of five (2) teams each. During the preliminary round, each team will play the other teams in its group.

• After the group stages the first and second placed team of each women group will progress to the semifinals, (A1 v B2) (B1 v A2)
Women: The winners of each women semi-finals will progress to the final.
Women: The losers of each women's semi-finals will progress to the 3rd/4th placed final.

• The remaining women team placed 3rd in the group stages will progress to the 5th-8th Play offs with the 2 teams placed 4th in the group stages: (A3 v B4) (B3 v A4).
• The winners of each women semifinals (5/8) will progress to the finals: (Place 05/06)
• The losing teams of each women semifinals will progress to 7th/8th play offs.
• The remaining women's team ranked 5th in the group stage will advance to the final (Place 09/10).

9.8 The match
Each match shall last 40 minutes (two periods of 20 minutes), with an interval as laid down in the
FIFA Futsal Laws of the Game. The match referee shall have the final say in how long each
interval shall be.
If the result of a match in the quarterfinals, semi-finals or the finals (and any Play offs
matches) ends in a draw, extra time of two periods of 5 minutes each will be played. If the score is
level after extra time, penalty kicks will be taken to determine the winner in accordance with the
procedure described in the FIFA Futsal Laws of the Game.

9.9 DRAW MEN
Rules of the Futsal Men draw
1 .The draw ceremony will take place on Tuesday 13 February 2024 in Rome, Italy. The draw
will start at 12:00 p.m. (UTC).
2. The representatives in the draw will consist of members of the ICSD Executive Board and
the Futsal director.
3. 12 countries have qualified for this competition in Türkiye. The Organising Committee’s
team (as host) Türkiye will be automatically placed in Pot 1, as A1.
4. The 12 qualifying teams were split into 4 pots.
There will be 3 teams in each pot. The distribution of teams has been done on the basis of
the ICSD Countries coefficient (points calculated from the teams' results in the last four
competition years).
5. Pot 1 will be made up of the Türkiye, plus the 2 highest ranking teams (that have qualified)
in the ICSD Countries coefficient, namely; Japan, Spain for this
competition.
6. The remaining countries are entered into the remaining pots using the ICSD Countries
coefficient.
Pot 2; Iran, Thailand, Brazil.
Pot 3; Kuwait, Czech Republic, Italy
Pot 4; Algeria, Netherlands, Kenya.
7. The 12 teams will be divided into 3 groups of 4 teams each for the group stage.
team per pot will be placed in each group.
8. Starting with pot 1, the teams are placed in the groups as A2, A3 and A4. Türkiye is
automatically placed in Group A as A1.
The pot 2 teams are placed in the groups as B1, B2 and B3. The pot 3 teams in the
groups as C1, C2, etc. The same applies for pot 4. (D1, D2 and D3).
9. If a team withdraws before the draw, group C is the first group to be reduced to 3 teams.
Group B would be the next group to be reduced to 3 teams if another team withdraws.
If applicable, B and then A will be the first teams to be transferred to another group, but
ICSD will decide on the transfer of teams between the groups if necessary. ICSD's decision
on this matter is final.
10. After the draw, the Futsal Director will issue the official match schedule within a week.
Any questions should be directed to the Futsal Director.

9.9.1 DRAW WOMEN
Rules of the Futsal Women draw
1. The draw ceremony will take place on Tuesday 13 February 2024 in Rome, Italy. The draw
will start at 12:00 p.m. (UTC).
2. The representatives in the draw will consist of members of the ICSD Executive Board and
the Futsal director.
3. 8 countries have qualified for this competition in Türkiye. The Organising Committee’s
team (as host) Türkiye will be automatically placed in Pot 1, as A1.
4. The 10 qualifying teams were split into 2 pots.
There will be 5 teams each pot. The distribution of teams has been done on the basis of
the ICSD Countries coefficient (points calculated from the teams' results in the last four
competition years).
5. Pot 1 will be made up of the Türkiye, plus the 3 highest ranking teams (that have qualified)
in the ICSD Countries coefficient, namely; Brazil, Germany and Japan for this competition.
6. The remaining countries are entered into pot 2; Great Britain, Poland, Spain and Ireland.
7. The remaining countries are entered into pot 3; Italy and Kenya.
8. The 10 teams will be divided into 2 groups of 5 teams each for the group stage. Two (2)
teams per pot will be placed in each group.
9. Starting with pot 1, the teams are drawn and placed in the groups in the following order;
B1, A2 and B2. Türkiye is automatically placed in Group A as A1.
The pot 2 teams are drawn and placed in the groups in the following order; A3, B3, A4 and B4.
The pot 3 teams are drawn and placed in the groups in the following order; A5 and B5.
10. If a team withdraws before the draw, group B is the first group to be reduced to 4 teams.
Group A would be the next group to be reduced to 4 teams if another team withdraws.
ICSD's decision on this matter is final.
11. After the draw, the Futsal Director will issue the official match schedule within a week.
Any questions should be directed to the Futsal Director.

Notice: this regulations are subject to change. Last updated on Wednesday, 21-Feb-24 15:37:36 GMT.